restaurant-cover

Gastronomijos savaitės renginiai: nuo intriguojančios vakarienės geležinkelio stotyje iki vaišių su Smetonos Adjutanto dukterėčia

Lapkričio 4–10 dienomis vyksiantis Gastronomijos savaitės festivalis šiais metais pristato itin turtingą renginių programą. Didžiulio susidomėjimo visad sulaukiantys renginiai šiais metais lankytojams pateiks itin gurmaniškų staigmenų. Keturioliktą kartą rengiamo festivalio tema – „Lietuviški skoniai“, todėl organizatoriai žada intriguojančias pažintis su praeities valdovų ir karalių valgiais, patyrimines gastronomines ekskursijas, nepamirštamas vakarienes geležinkelio stotyje ar vaišes muziejuje, kuriame Smetonos Adjutanto dukterėčia svečius vaišins iš autentiškų tarpukario porceliano indų, įprastai eksponuojamų tik už stiklo.

Restoranu virs geležinkelio stotis ir turgus

Gastronomijos savaitės festivalio organizatoriai lankytojams nuolat siūlo atrasti naujų, galbūt dar nepažintų, netradicinių vietų. Šiemet festivalio gurmanus pakvies naujos netradicinės erdvės – Panemunės pilis, Paupio turgus, Beigelių krautuvėlė, Art Deco muziejus.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė Eglė Ližaitytė džiaugėsi, kad daug naujovių pristatantis festivalis lankytojams siūlo išskirtines gastronomines gastroles Vilniaus geležinkelio stotyje ir Paupio turguje. Tai – festivalio organizatorių siurprizas, savotiškas eksperimentas, kurio metu netradicinėse erdvėse įsikūrę restoranai gurmanams pasiūlys ypatingą meniu.

„Italų ir prancūzų restoranai atkeliaus su savo patiekalais, leidžiančiais patirti jų lietuviškos virtuvės viziją. Labai įdomu, kaip visa tai bus išpildyta. Tikime, kad šis eksperimentas pateisins lankytojų lūkesčius“, – vylėsi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė.

Degustacinės Pop UP gastrolės Vilniaus geležinkelio stotyje vyks lapkričio 6–8 d. Paupio turguje išskirtinės vakarienės „Savi prieskoniai svetimuose puoduose“ vyks lapkričio 4–7 d. Vienos vakarienės metu bus patiekti net 5 virtuvės šefų kulinariniai kūriniai, kuriuose jie atskleis lietuviškų patiekalų interpretacijas pagal skirtingų pasaulio šalių virtuves. Vakarienės patiekalus kurs „Burna House“, „Yakitori“, „Mollusca“, „Cheesy Heads“, „Sugamour“ restoranų šefai. Kiekvienas kąsnis taps kelione, pasakojančia įdomią maisto istoriją.

Vaišės su Smetonos adjutanto dukterėčia

Geležinkelio stotis ir Paupio turgus – ne vienintelės netradicinės erdvės, kurios kvies festivalio gurmanus.

„Labai džiaugiamės, kad šiais metais pirmą kartą dalyvauja Kauno Art Deko muziejus, siūlantis tarpukario laikų virtuvės degustaciją“, – sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė E. Ližaitytė.

Lapkričio 5–8 d. kauniečiams ir miesto svečiams siūloma unikali galimybė ne tik pamatyti, bet ir per skonį patirti tarpukario Lietuvos sostinę, tuo metu vadintą mažuoju Paryžiumi. Organizatoriai siūlo nepraleisti unikalios degustacinės patirties su ponia Rita – išskirtine asmenybe – Smetonos adjutanto dukterėčia, kuri puikiausiai išmano tarpukario salono kultūrą ir jos užkulisius. 1929 m. autentiško interjero aplinkoje lankytojai turės išskirtinę galimybę pasivaišinti arbata, gėrimais bei užkandukais iš autentiškų tarpukario porceliano indų, kurie muziejuose įprastai eksponuojami tik už stiklo.

Pažintis su valdovų valgiais

Šiais metais lankytojų dėmesio nusipelnė ir intriguojanti naujiena – ekskursija po Vilniaus senamiestį – „Gastronominis Vilnius pagal kuchmistrą Janą Szyttlerį“. Lapkričio 9–10 d., vyksiančių ekskursijų metu dalyviai sužinos apie mažai kam žinomą Vilniaus kuchmistrą, kuris dirbo karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio virtuvėje, o vėliau apsigyveno Vilniuje ir rengė puotas imperatoriams, didikams bei visuomenei. Šis ryškus veikėjas taip pat parašė ir išleido 9 gastronomines knygas, kurias vėliau daugelis kopijavo ir pagal jas gamino.

Lapkričio 4–10 dienomis vyksiantis Gastronomijos savaitės festivalis kvies ir į kasmet didžiulio susidomėjimo sulaukiančius susitikimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose. Čia vyks ekskursijos apie autentiškus to meto aukštuomenės valgius. Į turiningas keliones po praeitį ves istorikė Anželika Laužikienė. Lapkričio 9 d., vyks ekskursija „Valdovų virtuvė – nuo kasdienybės iki prabangos“, kurios metu lankytojai susipažins su maisto gaminimo ypatumais XVI – XVII a., valdovo stalo etiketo taisyklėmis.

Organizatoriai atkreipia dėmesį, kad senosios dvarų virtuvės mėgėjų nepaprasta patirtis laukia ne tik sostinėje. Lapkričio 9–10 d., visi laukiami Panemunės pilyje. Lietuvos dvarų paveldo tyrėjas dr. Marius Daraškevčius kviečia į patyrimines gastronomines ekskursijas. Šiais metais organizatoriai susitelks į senąją dvarų virtuvę, kuomet buvo gaminamas maistas ant atviro degimo viryklės (kuknios), arba tiesiog virš ugniakuro didžiajame kamine. Beje, pastarasis renginys – nemokamas.

Turtingos žydų virtuvės patiekalų degustacija

Dar viena staigmena gurmanams – šiais metais prie festivalio dalyvių prisijungusi žydų bendruomenė. Beigelių krautuvėlėje visą festivalio savaitę vyks žydiškų skonių degustacija. Lapkričio 6 ir 7 dienomis gidas Viljamas Žitkauskas pakvies į ekskursiją „Lietuvos Jeruzalės pėdsakais“, kurios metu supažindins su turtinga ir sudėtingą Lietuvos žydų bendruomenės istorija, kultūra.

Visi Gastronomijos savaitės renginiai, dalyvių sąrašas, jų pristatymai, savaitei sukurti meniu ir kontaktai skelbiami portale http://www.gastrosavaite.lt

Šių metų Gastronomijos savaitės rėmėjai: Ilzenbergo Dvaras, vyno stiliaus putojančios arbatos prekės ženklas „Acala“ bei QR kodų technologija pagrįstų produktų aptarnavimo verslui kūrėjai „Greet“. Savaitės partneriai – žurnalas „Geras skonis“, portalas „Skonis.lt“, naujienų portalas „Lrytas.lt“, laisvalaikio ir kultūros naujienų portalas „We love Lithuania“, Vilniaus miesto savivaldybė, nacionalinė turizmo agentūra „Keliauk Lietuvoje“. Gastronomijos savaitę organizuoja Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių bei Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos.